CuproBraze – od pomysłu do produkcji globalnej

listopad 10, 2011 | Markku Ainali

Począwszy od czasów Henry'ego Forda wszystkie chłodnice były wykonywane z materiałów zawierających miedź. Aż do późnych lat 1970-tych prawie 100% rynku chłodnic należało do miedzi. Po tak długim okresie dominacji miedzi w produkcji chłodnic nastąpił bardzo szybki rozwój tańszych chłodnic aluminiowych – szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym.

Na początku lat 1990-tych, ICA - International Copper Association zadecydowało o rozpoczęciu programu badawczego mającego na celu ukazanie lepszych możliwości zastosowania miedzi w produkcji chłodnic stosowanych w branży motoryzacyjnej.

Nowa technologia nazywana CuproBraze® została opracowana w szczególności dla potrzeb produkcji wymienników ciepła stosowanych w maszynach ciężkich, pojazdach i urządzeniach przemysłowych. CuproBraze® jest zarejestrowanym znakiem towarowym należącym do ICA.

Nowy stop do żeber SM0502, stop do rurek SM2385, a także stop do lutowania OKC600 zostały opracowane i opatentowane przez Outokumpu Copper, która obecnie należy do Aurubis BL Flat Rolled Products. Materiały te oferują wysoką wytrzymałość oraz doskonałe zachowanie w podwyższonych temperaturach pracy. Wytrzymują wysokie temperatury podczas procesu lutowania bez poważniejszych strat właściwości wytrzymałościowych.

W celu wsparcia technologii w praktyczny sposób założono Brazing Centre (Centrum Lutowania) dla opracowania prototypów wymienników ciepła opartych na tych nowych stopach i przedstawienia procesu CuproBraze®. Centrum to obecnie znajduje się w zakładzie produkcyjnym firmy Aurubis w Finspång w Szwecji.

Specjalistyczne pasty do lutowania, folia oraz urządzenia do ich nakładania, a także piece lutownicze są dostępne dla różnej wielkości linii produkcyjnych. Firmy i inne organizacje zainteresowane rozwojem technologii produkcji opartych w dużej mierze na użyciu stopów miedzi utworzyły stowarzyszenie o nazwie CuproBraze Alliance w 2003 roku w celu wspierania swoich wysiłków marketingowych. Stowarzyszenie to prowadzi również stronę internetową www.cuprobraze.com, która odnotowuje około 11.000 gości co miesiąc.

Dzięki wykorzystaniu wysoko wydajnych i dobrze przewodzących stopów miedzi możliwe jest wyprodukowanie wytrzymałych, wydajnych i kompaktowych wymienników ciepła w konkurencyjnych cenach. Należy pamiętać, że proces produkcji CuproBraze jest przyjazny środowisku. Technologia CuproBraze jest obecnie stosowana na całym świecie przy produkcji zaawansowanych wymienników ciepła. Umożliwia również produkcję chłodnic powietrza doładowanego, które wytrzymują wyższe temperatury niż istniejące aktualnie urządzenia produkowane z aluminium, zapewniając branży motoryzacyjnej ciągłą redukcję emisji związków toksycznych spalin. 

Finnradiator jest jednym z pionierów w rozwijaniu technologii CuproBraze, a szczególnie metody lutowania One-Shot w przypadku chłodnic powietrza doładowanego.

 

Markku Ainali

Dyrektor zarządzający CuproBraze Alliance

 

Subskrybuj nasz biuletyn RSS
Otrzymuj najnowsze wiadomości, analizy, dane, rankingi, pokazy slajdów i inne. Po prostu zarejestruj się, aby uzyskiwać bezpłatne informacje RSS.